V spomin Cvetki Stariha, rojeni Skala (1935 Kravčji vrh pri Semiču- 2024 Greenwich Sydney, NSW)

Prizadevna in čuteča gonilna sila Društva Triglav iz Sydneyja v Avstraliji, Martha Magajna, nas je preko Facebooka obvestila, da je 27. novembra 2024 v Greenwichu, Sydney, NSW, umrla Cvetka Stariha, rojena Skala. Dočakala je 89 let. Rodila se je na Kravčjem Vrhu v Beli krajini. Pokopana bo na pokopališču Macquarie Park Cemetery v Sydneyju, kjer bo ponovno združena s svojim možem Vidom Stariha, ki je preminil pred štirimi leti.

Cvetke osebno nisem poznal, sem pa toliko bolje poznal Vida in njegovega brata Staneta, ki je prav tako že pokojni. Vsi trije so bili pravi pionirji slovenskega izseljenstva v Avstraliji, zato se mi zdi pomembno, da ob smrti Cvetke izrečemo nekaj besed v spomin in zahvalo za vse dobro, kar so naredili za slovensko skupnost v Avstraliji.

Vid je v Avstralijo prišel januarja 1954 in se kmalu zaposlil v tovarni avtomobilov Holden. Proti koncu leta je s številnimi rojaki odšel na delo v Snowy Mountains, kjer je ostal do leta 1958. Takrat je spoznal Cvetko, s katero sta se istega leta tudi poročila.

V začetku sedemdesetih let se je Vid zaposlil kot varnostnik v sydneyjski operi. Zadnjih 30 let sta s Cvetko preživela na farmi v Duralu, kjer sta si zgradila dom za svojo družino – sina Sandija in hčerko Wendy. Upokojenska leta sta preživljala na kmetiji, kjer sta bila povezana s slovensko skupnostjo ter številnimi prijatelji in sorodniki.

Vid je nekaj let deloval kot tajnik v Klubu Triglav, kjer se ga spominjamo kot delovnega in prijaznega človeka z veliko prijatelji med člani in sodelavci. Kasneje se je bolj posvetil družinskemu življenju, še posebej, ko sta se mu rodila vnuka in vnukinje: Jackson, Kurtis, Sabrina, Cherie in Adam.

Komentiraj