Pred 83 leti je bila v Parizu ustanovljena prva jugoslovanska izseljenska knjigarna na tujem z imenom HORIZONTI. V njej so se redno zbirali številni jugoslovanski napredni intelektualci, mnogi med njimi so bili člani takratne Komunistične partije Jugoslavije, ki so morali v tujino, da so se izognili takratnemu policijskemu preganjanju v domovini. Od Slovencev so bili posebej vidni in aktivni; Aleš Bebler, Lovro Kuhar – Prežihov Voranc ter Boris Kidrič.
Knjigarna je spremljala delo naših ljudi, ki so se tu stalno ali začasno zadrževali . Knjigarna je skrbela za njihovo kulturno in politično vzgojo, poleg tega pa je ustanovila tudi center za pomoč žrtvam takratnega političnega terorja v kraljevini Jugoslaviji. V ta center so poizkušali pritegniti številne ugledne in napredne francoske kulturne osebnosti, ki so se na različne načine zavzemale za jugoslovanske politične zapornike.. Zbirali so tudi pomoč za zapornike in njihove družine. V tem času je v Franciji izhajala vrsta jugoslovanskih listov, kar je predstavljalo svojevrsten zgodovinski rekord. Na prvem mestu moram omeniti »Glasnik izseljencev«, ki sta ga urejala Tomo Brejc in Ivan Krndelj; izhajal je v slovenskem in srbohrvaškem jeziku.
Foto:Tomo Brejc
Pozneje je začel izhajati »Hrvatski put«, poleg tega pa še »Proleter« in »Razredni boj«. Knjigarna je opravljala vse tehnične posle v zvezi z izhajanjem teh listov, njena osnovna naloga pa je bila razpošiljanje številnih izdaja v takratno Jugoslavijo pa tudi med naše izseljence v Kanado, ZDA, Avstralijo in Novo Zelandijo. Po koncu druge svetovne vojne je ta knjigarna delovala do 1989 pod imenom »Yougofranc«