
V izseljenstvu Slovenije, pa ne samo v njenem, je povratkov v staro domovino neprimerno manj kot je odhodov na tuje. Navkljub vsemu pa le obstojijo.
V primeru Slovenije jih lahko poiščemo v dveh večjih obdobjih; v prvem- takoj po koncu druge svetovne vojne ko se jih je za stalno vrnilo največ. V obdobju 1945 pa do 1950 se je v Slovenijo, po podatkih SIM, vrnilo 3822 izseljencev. Drugo večje obdobje je po 1990 letu, ko je Slovenija postala samostojna, neodvisna država. Za to obdobje, ki traja še danes, nimamo točnih podatkov.
Toda tudi v vmesnem obdobju so se izseljenci vračali za stalno domov. Danes predstavljamo prihod Ane Praček Krasne iz ZDA. Verjetno najbolj poznana slovenska izseljenska publicistka in pisateljica (rojena 30. novembra 1900 v Dolgi Poljani, umrla 2.marca 1988 v Ljubljani) je za stalno prispela v Slovenijo 30. junija 1972 preko Kopra.
Do sedaj se je večina slovenskih izseljencev za stalno vračala v Slovenijo preko Reke. V glavnem zato, ker so bili del večje skupine organiziranih povratnikov iz Argentine, Urugvaja, Kanade na ladji Partizanka. Te skupine so bile sestavljene v glavnem iz Hrvatov (povečini Dalmatincev), Slovencev in Črnogorcev. Njim je bila seveda priročnejša luka Reka kot Koper, ki v prvih letih povratka izseljencev iz Jugoslavije sploh še ni obratovala.
Kot rečeno, Ana Krasna se je leta 1972 z ladjo Višnjevca izkrcala v koprski luki. Bil bi vesel, če bi našel še kakšnega izseljenca, ki se je za stalno vrnil domov preko Koprske luke.


