Te dni mineva točno 30 let odkar je v Parizu, star komaj 65 let, umrl ugleden raziskovalec, dr. Jože Pretnar. V Parizu je bil eden izmed vodilnih izvedencev za elektroniko in elektrotehniko. Na francoskem ministrstvu za industrijo je bil zadolžen za tehnične patente.
Rodil se je leta 1921 v Ljubljani, kjer je obiskoval realko. Druga svetovna vojna in okupacija sta tudi Pretnarja odpeljala najprej v internacijo, končno pa v partizane. Še v Parizu je rad pripovedoval svoje dogodivščine na osvobojenem Visu.
V začetku leta 1946 je prispel z nekaterimi jugoslovanskimi borci in sodelavci OF (Osvobodilna fronta) kot francoski štipendist v Francijo. Že takrat in še posebej po doktoratu v Toulousu, se je usmeril v tehnične vede, hkrati pa se je pozneje v Parizu, kjer si je ustvaril družino in dom, začel poleg službe v uglednem Alsthomu in v ministrstvu za industrijo osebno ukvarjati z izumiteljstvom. Vseskozi si je prizadeval za sodelovanje med Francijo in takratno Jugoslavijo. Konkretno je tako sodeloval pri projektih Iskre in Thompsona. Izboljševal je sisteme žičnic in varnostnih naprav v rodnikih, pa tudi v prometu in zdravstvu.
To je dokaz, da se ne dogaja samo danes, da slovenski mozgani pobegnejo v tujino.
Všeč mi jeVšeč mi je