Priloženo razglednico je na Slovensko izseljensko matico leta 1953 poslal Albin Pavlič. Tega leta je v Merlebachu bilo zelo aktivno “Jugoslovansko pevsko podporno društvo SAVA”. Albin je bil tajnik tega društva in tesen sodelavec Matice. To je bil čas, ko je bila slovenska skupnost v Franciji na vrhuncu svoje moči. Istočasno pa je bil to tudi čas, ko se je marsikateri izmed slovenskih izseljencev odločil za povratek v domovino.
Šele danes po tolikih desetletjih razumem njihovo veliko dilemo tistega časa. Ali se vrniti v domovino, sedaj ko je druga svetovna vojna končana in ko bo tudi življenje v stari domovini lepše, ali pa ostati v novi sredini, ki je z velikimi koraki prihajala k lepšemu in predvsem bogatejšemu življenju.
Albin Pavlič je poslal fotografijo kraja v katerem je takrat živel. Predel Merlebacha z imenom Cuvlette je zaradi velikega števila slovenskih rudarjev dobil vzdevek “Slovenska kolonija”
Iz fotografije – razglednice se lepo vidi kraj, kjer so takrat delali (rudnik nad naseljem) in lično urejeno naselje , kjer so v lepih in za tisti čas prostornih hišah živeli rudarji. Naselje je že takrat imelo krožišče, vse ulice so bile povezane.
Hiše so bile v glavnem dvojčki ali četverčki. Tudi tiste, redke sicer, ki so bile več stanovanjske so razpolagale z obsežnim vratom. Na njem so pridne gospodinje , poleg rož pridelale, kar precej zelenjave.
Okolica kraja je bila lepa, zelena , veliko možnosti za sprehode. Čeprav Pavlič na razglednici ni govoril o tem, ali se bo tudi on vrnil v Slovenijo ali ne, pa se mi dozdeva, da je bi namen pošiljanja takšne razglednice neke vrste opravičilo. Opravičilo, da bo ostal v Franciji. Če si ta kraj primerjal s strmimi bregovi ob Savi od koder so se mnogi izselil v Francijo je bila odločitev za povratek ali ne kar jasna.